Domácí víno z rybízu

Už druhým, nebo třetím rokem doma dělám domácí víno z rybízu. Tentokrát jsem měl bílý rybíz, předtím jen červený. Samozřejmě to nikdy nebude jako kupované z velkých vinných sadů, ale alespoň člověk ví, co si tam dává a vkládá do toho lásku a péči. Prostě je to zajímavý koníček.
Co k přípravě potřebujeme? Určitě demižón na vlastní kvašení, kolem 10 - 15 litrů, nebo kolik chcete, minimum 10 litrů. Určitě korkovou zátku na uzavření a kvasnou zátku (klobouček), což je takový skleněný bazmek, ve kterém je voda, která chrání kvašení od okolního vzduchu a ideálně by přes ni měl probublávat oxid uhličitý z kvašení. Určitě byste měli mít další nádoby na stočení hotového vína. Z 10 litrového ho budete mít tak 5-6 litrů čistého vína. Zbytek je kal. Nějakou hadičku na stáčení a samozřejmě vlastní ovoce. Nejdůležitější jsou vinné kvasinky a živná sůl, obojí ke koupi v dobré drogerii. Budete potřebovat asi 3 kg cukru, nebo podle chuti, ale tak 2 kg jsou takové minimum. Ke každým kvasinkám dostanete návod, kolik čeho, ale můžete zkusit vlastní poměry.
Konkrétně na rybízové víno je potřeba 3,5 litru šťávy z rybízu, 2,25 kg cukru a 5 litrů vody. Jde o 10 litrový demižon. Na takové množství šťávy je potřeba asi tak menší přepravka ovoce, nevím přesně kolik kg, nikdy jsem to nevážil. Ale je problém s tou šťávou.
Obírat kuličky rybízu je děsná práce na nic, makačka jak sviň. Takže rybíz i se zelenými stonky hodíme do hrnce a rozvaříme na sporáku, asi tak hodinku vaříme, nezapomeneme podlít trochou vody. To mi poradila máma. :) A šťávu z rybízu vymačkáme lisem na brambory. Tohle je takový můj trik, jak nejrychleji vymačkat šťávu z rybízu. Není to asi moc elegantní, ale je to efektivní.
Před vlastním kvašením je třeba rozmnožit kvasinky v cca. 0,2 l šťávy mimo. Množení trvá asi 3 dny. Potom už jen šťávu, cukr a vodu smícháme v demižonu. Přidáme živnou sůl a rozmnožené kvasinky. Zakryjeme zátkou s kvasným kloboučkem a měsíc a půl necháme kvasit. :D
Přeji dobrou chuť.

Comments are closed.