Domácí video

Předesílám, že nejsem kdovíjaký odborník na video, ale něco už jsem natočil. Spousta lidí má doma videokameru, obvykle si ji koupili v nějakém nadšení, či euforii. Pár dní doma s kamerou blbnou, ale po týdnu už kamera leží v koutě a práší se na ni. Je to tím, že nemají fantazii a nenapadne je, co točit. A také tím, že natočené záběry jsou povětšinou nudné.
V současnosti je nejlepší mít digitální videokameru, snadno si stáhnete záběry do PC a pomocí programu snadno sestříháte. Střih je velice důležitý, protože, i když natočíte hodinu záznamu, tak se na to nikdo dívat nebude. Ideální je ti sestříhat tak 10, 20 minut času, potom už to bude koukatelné a vhodné je přidat hudbu, bez ní bude taky nuda. Plus nějaké titulky, oč se jedná, co je vidět na záběrech atd.
Důležité je také to mít dobře natočené. Rozmyslet si, co budu točit, kde, jak a proč. Mít dobře nesvětlenou scénu. Mít klidnou a pevnou ruku, žádné zběsilé létání kamery ze strany na stranu. Se zapnutým nahrávání zbytečně nechodit, záběry v chůzi většinou nestojí za nic. Záběry musí být pomalé, ideálně jen na jednu stranu. Se zoomem taky opatrně, ideálně jen příblížit a udělt střih. Nic není horší, než přibližování a oddalování, nekolikrát za sebou.
Je dobré vědět, že na takový domácí klip je rozumná délka tak kolem těch 10-20 minut, možná i méně, aby to bylo poutavější. Dobré je používat jen jeden typ přechodu mezi záběry, různé hezké srdíčkovité apod. působí trapně a cirkusácky, vyhýbejte se jim.

Comments are closed.