Supermobilita od Asusu

Jedná se o Asus Eee 701, což je subnotebook, který Asus nedávno zveřejnil. Ale co je skvělé, je cena, která by se měla začínat na 200 USD. Ale je možné, že se zvedne na 250 USD, ale i tak je to super cena. Tři e v názvu znamenají: Easy to learn, easy to work a easy to play. Nyní se podíváme na nějaké technické údaje.
Displej: 7″
Procesor: Intel mobile CPU (Intel 910 chipset, 900MHz Dothan Pentium M)
Operační paměť: 512MB RAM
OS: Linux, ale je podporovaný i Windows
HDD: 8GB or 16GB flash
Webcam: 300K pixel
Výdrž baterie: 3 hodiny
Hmotnost: asi 1 kg
Rozměry: 22.5 x 16.5 x 2.1 cm
Porty: 3 USB porty, 1 VGA out, SD čtečka karet, modem, Ethernet, sluchátka a mikrofon

Start systému je bleskový, okolo 10 sekund, taktéž i vypínání je velice rychlé asi za 5 sekund. Tyto jsou hodnoty jsou pro nás, kdo jsme nuceni používat pomalé hard disky a padajíci systémy z říše snů.
Notebook beží na Linuxu, ve fórech jsem se dočetl, že by to měl být upravený Xandros linux. Nicméně podle výrobce by měl běžet i Windows, ale nikde na Internetu jsem notebook s Windows neviděl. Nevadí, stejně je Linux lepší. Přístroj má být určen jak pro odborníky, tak pro úplné začátečníky v počítačích. Proto operační systém běží ve dvou režimech: easy a standart. V režimu easy máte k dispozici jakési ikonové menu, prostě něco jako nabídka na mobilním telefonu, či MP3 přehrávači, jasné a stručné. Můžete si vybrat, zda chcete poslat e-mail, prohlížet Internet, či napsat dopis ve textovém editoru.
Ve standartním režimu je klasická plocha a hlavní panel s nabídkou, obdoba Start nabídky, prostě klasika z Windows, Linuxu atd. mMslím, že není, co dodat. Je to laděné do Windows vzhledu, aby nikdo neměl větší problémy s ovládáním.
K dispozici budou 3 USB porty, samozřejmě mikrofonní a sluchátkový výstup, Ethernet, modem, již zmiňovaná čtečka karet a VGA výstup. Touchpad je samozřejmostí.
Jen 3-hodinová výdrž je trochu menší, než by bylo vhodné, ale snad se to dá překousnout, za tu cenu to stejně bude bezkonkurenčí kousek hardware. Jen doufám, že tyto ceny budou také prodejní, nerad bych se dočkal dvojnásobné ceny.
Myslím, že to bude super subnotebook za skvělou cenu. Moc už se na něj těším. Níže uvádím anglické odkazy, z kterých jsem čerpal.
Asus Eee PC First Thoughts
ASUS Eee PC Hand’s On Preview
Cảm nhận về Laptop EEE PC 701 giá 250$ của Asus

Comments are closed.