BODIES The Exhibition

Na návštěvu této výstavy jsem se chystla dlouho. A hodně jsem se těšil. Koneckonců předmětem výstavy jsou lidská těla. A člověk nikdy neví, kdy si někdo vzpomene, že je to neetické a nemorální a výstavu striktně zakáže. Vstupné je poměrně drahé, 350Kč a 275Kč studentské, ale to je pochopitelné. Výstava se nachází ve Velkém sále Lucerny.
Obavy z toho, že uvidíte něco pobuřujícího, odporného a nechutného nejsou na místě. Exponáty jsou brány spíše jako umění. A věřte, že uvidíte vnitřní orgány člověka se vším všudy, co k tomu patří.
Podle lékařů a odborníků je takovéto zacházení s lidskými těly morbidní a neetické. A já s tím do jisté míry souhlasím. Dokonce by se dalo říci, že je to jen show a exhibice doktora Güntera von Hagense, autora plastinace. Plastinace je metoda, kterou jsou vystavovaná těla konzervována. Günter von Hagens je dokonce přezdíván doktor Smrt.
Podel výkladu zákona o pohřebnictví by mohla být výstava i nelegální. Protože vystavovat lidská těla je protizákonné, pokud to není pro potřeby výzkumu, vědy či výuky. Takže, i když je výstava primárně dobrým byznysem, je vlastně vědecká. Zajímavé.
Když byla výstava v Německu, tak dokonce hrozilo, že těla budou pohřbena, ale soud rozhodl, že výstava může pokračovat.
Z mého pohledu nejmorbidnější exponát byla kompletní kůže člověka. Naštěstí byl obličej překryt rukou. U vypreparovaných svalů, kostí a orgánů mi to tak nepřišlo, ale při pohledu na kůži si opravdu uvědomíte, že to někdy byli živí lidé.
Co myslíte, že bylo návštěvnicky nejúspěšnější? Ano, byly to pohlavní orgány a chronologický vývoj člověka. Vůbec netuším, jak se jim povedlo sehnat embrya v každém týdnu za sebou. Obdivuhodné.

Comments are closed.