Archive for August, 2007

Domácí víno z rybízu

Wednesday, August 29th, 2007

Už druhým, nebo třetím rokem doma dělám domácí víno z rybízu. Tentokrát jsem měl bílý rybíz, předtím jen červený. Samozřejmě to nikdy nebude jako kupované z velkých vinných sadů, ale alespoň člověk ví, co si tam dává a vkládá do toho lásku a péči. Prostě je to zajímavý koníček.
Co k přípravě potřebujeme? Určitě demižón na vlastní kvašení, kolem 10 - 15 litrů, nebo kolik chcete, minimum 10 litrů. Určitě korkovou zátku na uzavření a kvasnou zátku (klobouček), což je takový skleněný bazmek, ve kterém je voda, která chrání kvašení od okolního vzduchu a ideálně by přes ni měl probublávat oxid uhličitý z kvašení. Určitě byste měli mít další nádoby na stočení hotového vína. Z 10 litrového ho budete mít tak 5-6 litrů čistého vína. Zbytek je kal. Nějakou hadičku na stáčení a samozřejmě vlastní ovoce. Nejdůležitější jsou vinné kvasinky a živná sůl, obojí ke koupi v dobré drogerii. Budete potřebovat asi 3 kg cukru, nebo podle chuti, ale tak 2 kg jsou takové minimum. Ke každým kvasinkám dostanete návod, kolik čeho, ale můžete zkusit vlastní poměry.
Konkrétně na rybízové víno je potřeba 3,5 litru šťávy z rybízu, 2,25 kg cukru a 5 litrů vody. Jde o 10 litrový demižon. Na takové množství šťávy je potřeba asi tak menší přepravka ovoce, nevím přesně kolik kg, nikdy jsem to nevážil. Ale je problém s tou šťávou.
Obírat kuličky rybízu je děsná práce na nic, makačka jak sviň. Takže rybíz i se zelenými stonky hodíme do hrnce a rozvaříme na sporáku, asi tak hodinku vaříme, nezapomeneme podlít trochou vody. To mi poradila máma. :) A šťávu z rybízu vymačkáme lisem na brambory. Tohle je takový můj trik, jak nejrychleji vymačkat šťávu z rybízu. Není to asi moc elegantní, ale je to efektivní.
Před vlastním kvašením je třeba rozmnožit kvasinky v cca. 0,2 l šťávy mimo. Množení trvá asi 3 dny. Potom už jen šťávu, cukr a vodu smícháme v demižonu. Přidáme živnou sůl a rozmnožené kvasinky. Zakryjeme zátkou s kvasným kloboučkem a měsíc a půl necháme kvasit. :D
Přeji dobrou chuť.

Laserová rušička a antiradar je nelegální svinstvo

Tuesday, August 28th, 2007

U dlouhou dobu jsou v módě antiradary a dokonce laserové rušičky policejních radarů. Jejich používání je zákonem zakázáno. A mělo by být tvrdě trestáno. Ale, co je horší, že spousta obchodníků si z tohoto zboží udělalo skvělý bysnys a vydělávají na prodeji. I když je to vlastně nelegální zboží. Dokonce se nestydí zveřejňovat na web videa s funkčností antiradaru. Například ve vyspělých zemích Německo a Rakousko jsou také striktně zakázány pod vysokou pokutou.
Rychlostní limity jsou u nás nastaveny velice dobře a antiradary tak slouží jen pro notorické porušovače zákonů a řidiče, kteří si pletou silnici se závodní dráhou a jsou okolí velice nebezpeční.
Dokonce se na Internetu objevilo korupční a podvodné fórum, kde si mohou lidé koupit body, o které vlastní neschpností a porušováním zákona přisli. Ovšem nedokážu si představit, že někdo dobrovolně vezme na sebe přestupek za někoho jiného, i za odpovídající finanční obnos. Koupit lze sice vše, ale, co je moc, je moc. Odklaz na fórum dávat nebudu, protože podvodníky a lidské odpadky nepodporuji, taktéž nebudu odkazovat na prodejce antiradarů. Kdo chce a je schopný, tak si odkazy vyhledá sám.

Antiwarez blog nominován na Křišťálovou lupu 2007

Tuesday, August 28th, 2007

Nominoval jsem Antiwarez blog na cenu Křišťálové lupy 2007, samozřejmě v kategorii blog. Jak jistě víte je to blog mého bratra. Já myslím, že by mohl mít nějakou šanci, je tam mnoho užitečných informací. A pořád přeci nemohou vyhrávat stále ty stejné osobnosti Internetu.
Pokud byste chtěli, můžete jej nominovat také, nebo můžete nominovat můj blog. Ale nechávám to na vás, nebudu nikoho do ničeho nutit, jako spousta jiných blogerů, kteří si doslova vynucují nominaci.

Dobré počteníčko

Monday, August 27th, 2007

Uvedu pár fajn blogů, či webů, které je dobré číst. Sem tam se na nich objeví i super nápad, jak vydělat pořádný balík.
Huňáry blog
Fandorovy vyprávěnky
Podnikání v Americe
Podnikání v USA
Cayman Islander’s Blog
KRAJA blog
Widlák.cz
První milión - Osobní blog s finanční zápletkou

Filův blog o webdesignu
Super je také Webtrh blog a fórum
Možná že časem nějaké přidám, je toho spousta. vysoce doporučuji také pročítat komentáře, obsahují také mnoho informací.

Soutěž pro hulibrky od ZmrdN@vy

Sunday, August 26th, 2007

V nedělní hlavní vysílací šas, tj. 20,00 nás N@va obšťastňuje jakousi rádoby vtipnou estrádou. Jmenuje se to: Jsi chytřejší, než páťák. Jedná se o soutěž vědomostní, ale o vědomosti rozhodně nejde. Spíše o ponižování soutěžících. Taktéž soutěžní otázky rozhodně nepokrývají učivo prvního stupně základní školy (1. - 5. třída). Prostě to je klasická zmrdovina, kterou ichtylové z N@vy nakoupili v licenci. Možná, že v Británii, či USA je to velice populární, ale bohužel jsme v Česku, kde se jen tak něco neujme. Ale už se pomalu stáváme těmi ovečkami hltající vše, co jim televize předloží. Možná to je i provedením, které se ZmrdN@vě moc nepovedlo. Nepopírám, že dvojice Suchánek - Genzer vtipná byla v Tele-Tele, ale tady jim to moc nejde.
Proti dospělému soutěžícímu tam stojí jakási děcka z údajně páté třídy, nicméně kladené otázky zodpovídají bravurně. Proto si myslím, že jsou doslova na soutěž našprtaní a jen hrajou, prostě nic jiného, než koupení herci a podvodná soutěž.

Joseph Heller: Hlava XXII (Catch 22)

Wednesday, August 15th, 2007

Protože se v práci nudím, nosím si tam knihy. A mezi nimi jsme si přinesl i legendární román Hlava 22 od Josepha Hellera. Je to už téměř legendární román, je i zfilmovaný, kdyby někdo nerad četl, ale upozorňuji, že kniha je naprosto skvělá.
Je to válečný román, humorný, satirický, ukazující absurditu války a válečných předpisů a nařízení. V jistém smyslu by se dal přirovnat ka našemu Švejkovi, ale spíše bych jej přirovnal k legendárnímu seriálu MASH. Nicméně námět je velice podobný.
Hlavním hrdinou je bombometčík Yossarian, který ovšem bytostně nesnáší válku a za každou cenu si chce zachránit krk. A už vůbec nesnáší povinné lety, které si musí odlétat. Ovšem na povinných letech je nejhorší to, že vedení neustále zvyšuje jejich počet, takže vlastně není možné si je odlétat a zmizet z nehostinného prostředí války. Je tu jedna možnost a to je nařízení Hlava XXII, ale má to jeden háček.
V románu se samozřejmě seznámíte i s dalšími postavami, spolubojovníky Yossariana, kteří se lépe, či hůře vypořádavají s nástrahami války a válečnými předpisy. Poznáte i vedení, které neustále zvyšuje počet letů a rozhodně to jsou postavy velice rozporuplné.
Některé situace, do kterých se Yosarian dostává jsou maximálně absurdní a někdy nad nimi zůstáva člověku rozum stát. Není nouze i o černý humor.
I když moc nečtete, ale máte rádi válečné filmy, hry a výlečnou tématiku, rozhodně Vám tento román doporučuji. Nemůžete jeho přečtením udělat chybu.

Objectdock zdarma

Sunday, August 12th, 2007

Když už panel rychlého spouštění nestačí, ale nechcete používat nabubřelé, RAM žeroucí aplikace. Nechcete si poškozovat Windows instalací pochybných aplikací. Windows má totiž možnost, jak nahradit tyto spouštěci aplikace, už v základní instalaci. Použijte následující trik. Na Ploše vytvořte libovolnou složku. Do ní si přetáhněte nebo vytvořte zástupce aplikací, které chcete rychle spouštět a složku přetáhnětě ke kraji Plochy. Složka se přichytí a přemění se v panel, ze kterého můžete normálně spouštět aplikace. Panel se může automaticky schovávat. Může být umístěn na kterémkoli okraji Plochy. Při přetahování ke kraji Plochy nesmí být složka otevřená, jinak se nepřichytí.
Výhody jsou jasné, nemusíte instalovat žádné aplikace, které by zabíraly cenné MB RAM paměti.

Kopírování webových projektů? Běžná praxe.

Saturday, August 11th, 2007

Vymyslíte a zrealizujete geniální projket, který vydělává slušné peníze, ale po čase ho někdo sprostě okopíruje, mírně vylepší. Vydělá ještě víc peněz a už tu máte konkurenční boj. Ale když se člověk pohybuje v IT a Internetovém oboru, tak zjistí, že to je naprost běžná praxe. Nu, co se dá dělat. Podívejte se na 2 příkaldy, jedná se o weby, kde lze prodat a koupit odkazy. TLA - Smart Link Marketing a český Slink. Know how je téměř identické a co víc, i design se nám nápadně podobá. Jen zjistit, kdo tu byl dříve. Ano, se 100% jistotou to byl TLA - Smart Link Marketing.
Linkuj.cz!

Free webhostingy

Saturday, August 11th, 2007

Potřebujete svoji webovou prezentaci, ale nechcete utrácet ani korunu? Ale na českém Internetu jste nenašli vhodného webhostéra zdarma? Mám pro Vás řešení. Na Free web hosting si můžete vybrat z nepřeberného množství webhstingů, které jsou zdarma. Ale nabízejí mnohem, mnohem více, než nabízejí čeští hostéři. Hostingy můžete hledat podle různých kritérií. Pokud chcete jen to nejlepší, tak si můžete zvolit hosting podle žebříčku, ve kterém hostingy hodnotili uživatelé.
Linkuj.cz!

Domácí video

Thursday, August 9th, 2007

Předesílám, že nejsem kdovíjaký odborník na video, ale něco už jsem natočil. Spousta lidí má doma videokameru, obvykle si ji koupili v nějakém nadšení, či euforii. Pár dní doma s kamerou blbnou, ale po týdnu už kamera leží v koutě a práší se na ni. Je to tím, že nemají fantazii a nenapadne je, co točit. A také tím, že natočené záběry jsou povětšinou nudné.
V současnosti je nejlepší mít digitální videokameru, snadno si stáhnete záběry do PC a pomocí programu snadno sestříháte. Střih je velice důležitý, protože, i když natočíte hodinu záznamu, tak se na to nikdo dívat nebude. Ideální je ti sestříhat tak 10, 20 minut času, potom už to bude koukatelné a vhodné je přidat hudbu, bez ní bude taky nuda. Plus nějaké titulky, oč se jedná, co je vidět na záběrech atd.
Důležité je také to mít dobře natočené. Rozmyslet si, co budu točit, kde, jak a proč. Mít dobře nesvětlenou scénu. Mít klidnou a pevnou ruku, žádné zběsilé létání kamery ze strany na stranu. Se zapnutým nahrávání zbytečně nechodit, záběry v chůzi většinou nestojí za nic. Záběry musí být pomalé, ideálně jen na jednu stranu. Se zoomem taky opatrně, ideálně jen příblížit a udělt střih. Nic není horší, než přibližování a oddalování, nekolikrát za sebou.
Je dobré vědět, že na takový domácí klip je rozumná délka tak kolem těch 10-20 minut, možná i méně, aby to bylo poutavější. Dobré je používat jen jeden typ přechodu mezi záběry, různé hezké srdíčkovité apod. působí trapně a cirkusácky, vyhýbejte se jim.