Archive for April, 2007

“Co je malé, to je sexy”, říká VIA.

Friday, April 20th, 2007

VIA je známá společnost vyrábějící základní desky malých rozměrů. A právě uvádí rozměr Pico-ITX, který je sotva tak velký jako hrací karta. Rozměry 10 cm x 7,2 cm, jsou o 75% menší, než už zaběhnutý formát Mini-ITX vyvinutý před několika lety. Na referenční základní desce VT6047 beží procesor VIA C7 nebo procesory Eden a spokojí se pouze se spotřebou 30 wattů.
VIA tvrdí, že by formát Pico-ITX mohl být nasazen v různých kioscích, nebo embedded systémech v cenových relacích od 300 do 500 Dolarů. Na desce se nachází jeden paměťový slot SO-DIMM DDR2, podporující až 1GB RAM. Dále jeden IDE a SATA řadič a grafická karta je řešena VIA Unichrome čipem. Přítomny jsou i 4 USB konektory a 2 PS/2 porty pro připojení klávesnice a myši.
VT6047 se nebojí ani multimadiálních aplikací HD zvukový čip zvládne výstup 7,1 a mutimediální čip nabídne výstup na televizi.
VIA je propagátor a zastánce malých formátů základních desek. Formát Mini-ITX představila už před lety.
Zdroj

Jak na dual-boot Windows XP a Vista

Tuesday, April 17th, 2007

Po příchodu nového operačního systému od Microsoftu, Windows Vista, jste jistě zatoužili po vyzkoušení novinky, ale zároveň jste si chtěli nechat původní systém, konkrétně budeme mluvit o Windows XP, na který jste zvyklí a máte v něm instalované důležité a potřebné programy. Na první pohled se symbióza dvou operačních systémů zdá složitá, ale není to tak, nakonec sami uvidíte.
Předpoklady: Legálně získaná instalační média Windows XP a Windows Vista, nástroj na správu a rozdělování disku GParted. Důležitým předpokladem je nainastalovaný Windows XP jako první, nebo čistý disk a následná nová instalace obou systémů, kde Windows XP musí být nainstalovaný jako první. A taktéž je důležité rozdělení disku na 2 a více oddílů, tedy každý systém musí mít svůj samostaný oddíl, samozřejmě oddílů můžete mít více, ale minimálně dva. V případě prázdného disku je rozdělení jednodušší, nehrozí žádná ztráta dat a práci s GParted si můžete vyzkoušet, ale myslím si, že práce s tímto nástrojem je intuitivní a celkem jednoduchá. V případě již naistalovaných XP je potřeba oddíl s XP v GParted zmenšit a v nově vzniklém místě vytvořit nový oddíl, kam se nainstaluje Windows Vista. Zde je důležité zálohovat, raději zazálohujte celý oddíl se systémem, nebo aspoň důležitá data, o která nechcete přijít. Při práci je velice jednoduché udělat chybu, která může být fatální. Jdeme na to.
Máme připravené 2 a více diskové oddíly, ať už prázdné, nebo už instalované Windows XP v jednom oddílu. Pokud máme prázdný disk, instalujeme první Windows XP na jeden zvolený oddíl, Windows nainstalujeme známým způsobem, nic na tom není. Jako druhé instalujeme Visty a zvolím běžnou instalaci, žádný upgrade ani nic podobného a zvolíme při instalaci druhý prázdný oddíl. Boot loader Visty si sám najde systém XP a po dokončení instalace se vám bude bez problémů po zapnutí počítače zobrazovat startovací nabídka se systémy.
V případě již nainstalovaných XP jen do volného oddílu doinstalujeme Visty a je rovněž hotovo.
Já pevně věřím, že vám můj návod alespoň trochu pomohl s vyřešním dual-bootu dvou systémů Windows.

Samsung oznámil první návrh Blu-ray/HD DVD kombo přehrávač

Friday, April 13th, 2007

V tomto roce Samsung vydá stolní přehrávač, který bude umět přehrát Blu-ray disky a HD DVD disky. Samsung ještě nemluvil o ceně, ale přehrávač by měl být dostupný už v létě.
BD-UP5000 bude druhý kombo přehrávač útočící na trh, protože LG již dříve odhalilo první přehrávač . Obě společnosti předtím pracovali pouze na Blu-ray zařízeních.
Avšak Samsung se spojil se společností Toshiba a vytvořili spojení, které se nazývá Toshiba Samsung Storage Technologies (TSST) a společně vyrábějí HD DVD mechaniky do počítačů.

Microsoft oznámil vydání 12 updatů

Sunday, April 8th, 2007

Po krátkém přerušení je Microsoft opět zpátky se svým pravidelným vydáním programových a bezpečnostních záplat. Softwarový gigant plánuje vydávat šest bezpečnostních a stejný počet programových záplat vydávat každý týden.
Podle zprávy na TechNet blogu Microsoftu je vydání záplat naplánováno na 10. dubna. Balík záplat bude obsahovat čtyři kritické bezpečnostní záplaty pro Windows, jednu pro Content Management Server a bude také obsahovat novou verzi programu na odstraňování škodlivého softwaru Malicious Software Removal Tool.
Navíc Microsoft plánuje vydání celkem šesti programových záplat týkajících se Windows.

Elektronická kontrola stability vyžadována u všech automobilů v roce 2012

Sunday, April 8th, 2007

The National Highway Traffic Safety Agency vydala předpis, který nařizuje, aby skoro všechna auta vyrobená v roce 2012 měla zabudovanou elektronickou kontrolu stability, zkráceně ESC. ESC by pracovalo ve spojení s protiblokovacím systémem brzd a mělo by redukovat ztráty kontroly nad vozem. Agentura předpokládá, že by mohlo být zachráněno 9600 životů ročně, pokud by výrobci automobilů montovali ESC jako základní výbavu.
Temto předpis byl zveřejněn na New York Auto Show. Změny se dotknou všech osobních a nákladních automobilů a autobusů vážících méně, než 4,5 tuny.
Podle agentury se nový předpis projeví zvýšením ceny nových automobilů asi o 500 Dolarů. Někteří výrobci automobilů tvrdí, že jsou schopni automobily s ESC dodávat dříve, než v roce 2012. Koncern GM bude ESC dodávat jako standartní výbavu v roce 2010 a Toyota dokonce v roce 2009.

Klávesnice Optimus se opozdí

Friday, April 6th, 2007

Art Lebedev, ruské studio, které se proslavilo návrhem klávesnici Optimus říká, že první klávesnici pravděpodobně nedostane do prodeje dříve, než v prosinci tohoto roku. Art Lebedev říká, že nové zpoždění vzniklo díky vážným finančním potížím továrny dodávající OLED displeje. Nicméně výroba klávesnice je možná i bez OLED displejů. Proto studio Art Lebedev už přijímá předobjednávky. Aspoň se tak píše ve zprávě, která se nedávno objevila na blogu projektu Optimus.
Mohu vám prozradit, že pokud byste po klávesnici Optimus toužili, musíte si připravit kolem 1500 dolarů.