Archive for the ‘Software’ Category

Pravidlo 3 prohlížečů

Tuesday, November 6th, 2007

Na svém počítači mám nainstalované 3 internetové prohlížeče. Konkrétně Operu, Firefox a Internet Explorer 7. Opera a Firefox jsou nejnovější verze. Ptáte se proč? Protože jedině tímto způsobem mám 100% jistotu, že si prohlédnu všechny internerové stránky, které chci.
Opera je primární prohlížeč, která je skvělý a zvládne téměř vše. Pracovat s Operou je radost. Ale občas se vyskytne problém, a proto tu mám Firefox, který je stejně dobrý jako Opera, ale nepřirostl mi k srdci. Takže, pokud se něco špatně zobrazuje v Opeře, použiji Firefox.
A nakonec “modré éčko.” Podle statistik je to nejpoužívanější prohlížeč. Není se čemu divit. Prostě jej musím mít, už jen pro kontrolu webových stránek, které občas udělám. Abych měl jistotu, že se zobrazí, tak jak mají. A když už selže Opera a Firefox, tak Explorer by to měl zvládnout. Například nastavení mého WIFI routeru funguje jen v Internet Exploreru. Ale opravdu bych si netroufl jej používat, jako primární prohlížeč.
Vynechal jsem různé další prohlížeče, jako je např.: Safari. Ty nemají pro uživatele žádný význam, nepoužívat.

Učebnice jazyka Java

Saturday, October 27th, 2007

Pokud se chcete naučit programovat v jazyku Java určitě budete potřebovat učebnici. A pro začínající programátory bych určitě doporučil knihu Učebnice jazyka Java od Pavla Herouta. Autor je docentem na Západočeské univerzitě v Plzni a učit rozhodně umí. Proto je knížka velice dobře napsána. Určitě se v ní neztratí ani úplní začátečníci. Vše je podrobně vysvětleno na příkladech, které jsou dostupné i na Internetu.
Existují 3 díly. První se zabývá úplnými začátky programování v Javě, základy syntaxe a psaní kódu. Ve druhém se naučíte vytvářet grafické rozhraní k programům. A v posledním díle jsou popsány důležité knihovny jazyka Java. Doporučuji koupit všechny díly. Dostanete kvalitní materiály ke studiu. Knihy se obzvláště hodí pro studenty vysokých škol, když vám nestačí materiály a přednášky ve škole.
Autor knihy ještě napsal Učebnici jazyka C, 2 díly a také knihu Java a XML, kterou nemám, ale může být také užitečná.
Kromě úplných základů, jako jsou řídící struktury if, cykly while a for, se samozřejmě naučíte objekty, na kterých je Java založená. V knize nechybí popis práce se soubory a adresáři, vlákna a ošetřování výjimek. Bohužel chybí popis práce se síťovými sokety, který by se celkem hodil. Vytváření apletů se řeší až ve druhém dílu, takže, rozhodně doporučuji koupit všechny díly, vyplatí se to. Jeden díl stojí kolem 200Kč, nic závratného.

Objectdock zdarma

Sunday, August 12th, 2007

Když už panel rychlého spouštění nestačí, ale nechcete používat nabubřelé, RAM žeroucí aplikace. Nechcete si poškozovat Windows instalací pochybných aplikací. Windows má totiž možnost, jak nahradit tyto spouštěci aplikace, už v základní instalaci. Použijte následující trik. Na Ploše vytvořte libovolnou složku. Do ní si přetáhněte nebo vytvořte zástupce aplikací, které chcete rychle spouštět a složku přetáhnětě ke kraji Plochy. Složka se přichytí a přemění se v panel, ze kterého můžete normálně spouštět aplikace. Panel se může automaticky schovávat. Může být umístěn na kterémkoli okraji Plochy. Při přetahování ke kraji Plochy nesmí být složka otevřená, jinak se nepřichytí.
Výhody jsou jasné, nemusíte instalovat žádné aplikace, které by zabíraly cenné MB RAM paměti.

Free webhostingy

Saturday, August 11th, 2007

Potřebujete svoji webovou prezentaci, ale nechcete utrácet ani korunu? Ale na českém Internetu jste nenašli vhodného webhostéra zdarma? Mám pro Vás řešení. Na Free web hosting si můžete vybrat z nepřeberného množství webhstingů, které jsou zdarma. Ale nabízejí mnohem, mnohem více, než nabízejí čeští hostéři. Hostingy můžete hledat podle různých kritérií. Pokud chcete jen to nejlepší, tak si můžete zvolit hosting podle žebříčku, ve kterém hostingy hodnotili uživatelé.
Linkuj.cz!

Proč používat Linux?

Tuesday, July 31st, 2007

Na to Vám odpoví následující vtip.

Syn Bila Gatese se ptá: “Tati chtěl bych to zkusit se ženskou, ale nevím jak na to.”

To máš jednoduché Koupíš lístky do nejlepší lóže v opeře, rozhlídneš se po naší garáži a vybereš si to nejlepší auto, objednáš večeři v Hiltonu. Pak ji dojedeš pozvat do opery, Večeře se protáhne, něco vypijete, tak budete muset zůstat v hotelu přes noc, objednáš lahvičku na pokoj a pak to přijde.

Ale tati co láska, procházky v přírodě, pohledy na hvězdičky.

Tomu nevěř, to vymysleli linuxáci, aby to měli zadarmo.

Vtip jasně říká, že linuxáci jsou sexy fajn chlápci, co nemají problém sbalit kočku a užít si. Ale windowsáci jsou šeredové, co holku musí uplatit, aby s nimi vůbec někam šla. :D

Triple boot (Win XP, Win Vista a Ubuntu)

Monday, July 30th, 2007

Problém dual-bootu už jsem řešil. Tento článek bude navazovat. Pořadí instalace systémů dodržíme. Jen na konec budeme instalovat ještě Ubuntu, jak prosté. Ubuntu vyřeší zavaděč systémů, ale nic vám nebrání nainstalovat si vlastní zavaděč, ale já ponechávám standardní zavaděč Grub Ubuntu. Funguje bezvadně a nainstaluje se automaticky.
Před vlastní instalací systémů vše zazálohujte a disk si rozdělte na 4 oddíly, 3 oddíly budou sloužit systémům (XP, Vista, Ubuntu), 4. oddíl bude swap pro Linux, doporučuji kolem 2GB. Manager na dělení disku používám GParted. Kam instalovat swap a kam kořenový oddíl Ubuntu si vyberete při instalaci, ale to sami jistě poznáte. Rozhodně uznávám, že tohle není úplně běžná instalace systémů, ale určitě to zvládnete, kdybyste jste měli problémy, když to bude v mých silách, tak bych vám poradil.

Ubuntu

Monday, July 30th, 2007

Ubuntu zná určitě většina z nás, pro ty ostatní doporučuji Ubuntu. Ne, porno tam opravdu nenajdete. K vyzkoušení Linuxu se chystám už dlouho, zatím jsem se pomalu připravoval a až teď jsem se odvážil. A s Ubuntu jsem nemohl rozhodně udělat špatně. Troufám si říci, že to je nejlepší distribuce Linuxu v současnosti, jak pro pokročilé uživatele, tak pro totální začátečníky.
Kolem Ubuntu existuje rozsáhlá česká komunita uživatelů a ještě rozsáhlejší světová, takže 99% problémů vyřešíte přečtením diskuzních fór a návodů na wiki. Takže jediné, co musíte umět je číst a umět používat tlačítko “Hledat”. A ano musíte trochu ovládat Anglický jazyk, ale to snad nebude problém. Takže všechny vaše obavy o složitosti Linuxu jsou liché. Stačí jen chtít.
Výmluvy typu, že ve Windows jste machr, ale v Linuxu nevíte jsou velice trapné a poukazují jen na vaši neschopnost. Znovu opakuji, že vše najdete na Ubuntu. Stačí jen umět číst.
V mnoha ohledech to je špičkový systém, dokonce lepší, než mrkvosoftí Wokna Hastalavista. Hlavně v menší hardwarové náročnosti a uživatelské přívětivosti. Ovšem nejlepší je instalování nových programů, které se děje prostřednictvím aplikace jednoduchým klikáním. Už žádné prohledávání tuny webů, stahování kvanta programlů, tady jen kliknete v seznamu, co chcete nainstalovat a dáte OK. A to jsem ještě nemluvil o tom, že obdoba Aera z Visty, což je akcelerované prostředí operačního systému se v Linuxu spustí na Celeronu 1,8 Ghz, 384MB RAM a GF 2MX, přitom na Vistě se Aero ani nesnažilo s touto konfigurací spustit. Jedná o prostředí Beryl, pokudy byste měli o to zájem. Je to moc pěkné. Na Youtube se dají najít videa demonstrující jeho funkce.
Celkově je Ubuntu výborná alternativa pro všechny mrkvosoftí systémy a možná dokonce nakope i systémům od nahryzlého jablka. Doporučuji vyzkoušet, neprohloupíte.

Firefox frčí, proč ne Opera?

Wednesday, July 18th, 2007

V posledních výzkumech Firefox pořádně jede, skoro už dohání neporazitelný Internet Explorer. Ale proč tolik Opera má jen zlomek podílu v internetových prohlížečích? Přitom je Opera stejně dobrá jako Firefox, ba dokonce lepší. V ovládání jsou prohlížeče rovnocenné. Někdo říká, že Opera je složitější, ale nemyslím si to. Možná je Firefox rychlejší, co do načítání stránek, ale rozdíly jsou téměr neznatelné. Určitě Firefox nekritizuji, ale myslím si, že by Opera měla mít podobné výsledky v podílu používání prohlížečů.
Nicméně je pravda, že když mažu na svém blogu spamy, tak používám Firefox, protože nevím proč, ale Opeře trvá strašně dlouho označit spamy a poté je vymazat. Skripty jsou v Javasciptu a s těmi si Firefox poradí daleko rychleji. Měl jsem tu také kolem 1500 spamových komentářů a na tom si Opera vylámala zuby. Ani za půl hodiny to nebyla schopna vymazat, ale Firefox si s tím poradil asi za 5 minut.

Kvalitní copywriting

Sunday, July 15th, 2007

Článek není moje dílo, je to pouze volný překlad. Originál.

Copywriting se v současné době stal velice důležitou součástí procesu optimalizace webových stránek pro vyhledávače (SEO). Psaní pro web se dokonce vyvinulo ve zvláštní dovednost.

“Podstrkování” klíčových slov rozhodně není považováno za kvalitní copywriting. Postup musí být nějak definován. Úspěšné SEO vyžaduje plánování. A jak se říká, že lepší než práci dělat na půl, je lepší ji nedělat vůbec, tak to platí o copywritingu dvojnásob.

Takže jak nejlépe začít? začít s nějakým plánem je vždy dobrý nápad. Musíme mít ale na paměti, že zde uvedené postupy a návody musí být používány s citem a hlavně být orientované na zákazníka. Nikdy neoptimalizujeme jen pro vyhledávací roboty. Při psaní pro web je zákazník vždy na prvním místě.

1 ) Tři klíčové fráze na straně.
Tři klíčová slova na stránce dávají textu rozmanitost a zároveň odstraňují přílišné opakování slov.
2 ) 250 nebo více slov
Se zákazníky musíte komunikovat, musí se dozvědět, co nejvíce informací. Déka textu závisí na mnoha věcech. Zda je produkt nový na trhu, zda potřebuje detailní popis. Záleží také na vzhledu vašieho webu a na dalších mnoha věcech.
Avšak 250 slov jako minimum dává dostatek prostoru pro popis produktu, vyjádření Vaší nabídky atd. a zároveň nabízí možnost účinného začlenění klíčových slov do textu.
3 ) Pište přirozenou formou
“Přirozený jazyk” je oblíbený termín v SEO technikách. Je tím myšleno, že čtenář by neměl poznat (nebo sotva by měl poznat) pro jaká klíčová slova je článek optimalizován. Text by měl plynout tak, jako by nebyl optimalizován pro vyhledávače. Článek nesmí působit vyumělkovaně, či upjatě. Zeptejte se sami sebe, zda text nepůsobí vtíravě.
4 ) Použití frází v nadpisech a podnadpisech
Pokud to má smysl, tak to klidně udělejte. Vaše pozice ve vyhledávačích neutrpí, pokud nebudete mít klíčová slova v tazích . Pokud by nadpis působil s klíčovou frází blbě, tak jej tak nepoužívejte. Existuje mnoho webů s dobrou pozicí ve vyhledávačích a klíčová spojení v nadpisech nepoužívají.
5 ) Použití klíčových slov jednou nebo dvakrát za odstavec
Opět. Pokud to dává smysl, tak klidně. Ale pamatujete si, co jsme si řekli o opakování? Přečtěte si článek nahlas. A jestliže zní blbě a vynuceně, najděte jiná slova pro vyjádření. Pamatujte, že musí působit přirozeně.
6 ) Zvýrazňování klíčových slov tučným písmem, kurzívou, nebo seznamem
Opět se budu opakovat, pokud to má smysl, tak klidně. Ale rozhodně tohle nepoužívejte automaticky. Vaše stránky budou vypadat stupidně a návštěvníci si budou myslet, že ujíždíte na drogách.
7 ) NEPOUŽÍVEJTE klíčové fráze místo obecných slov.
Například nikdy nenahrazujte obyčejné slovo “plavba” frází “Plavba do Mexika na prázdniny.” text bude působit směšně.
8 ) Použití klíčových slov v názvech odkazů
Toto není samozřejmě vždy možné. Klíčovou frázi nemůžete napsat do názvu všech odkazů, ale pokud se Vám to podaří je to samozřejmě skvělé. A získáváte pomyslné body navíc.
9 ) Testujte a sledujte
Naposled, jako u předchozích bodů, je možné si stránky upravit do podoby, jakou požadujete. Ale všichni zákazníci nejsou stejní. Všechny weby nejsou stejné. A už vůbec nejsou stejná klíčová slova. Proto musíte zkoušet a sledovat, co je pro Vás to nejlepší.

Jak na dual-boot Windows XP a Vista

Tuesday, April 17th, 2007

Po příchodu nového operačního systému od Microsoftu, Windows Vista, jste jistě zatoužili po vyzkoušení novinky, ale zároveň jste si chtěli nechat původní systém, konkrétně budeme mluvit o Windows XP, na který jste zvyklí a máte v něm instalované důležité a potřebné programy. Na první pohled se symbióza dvou operačních systémů zdá složitá, ale není to tak, nakonec sami uvidíte.
Předpoklady: Legálně získaná instalační média Windows XP a Windows Vista, nástroj na správu a rozdělování disku GParted. Důležitým předpokladem je nainastalovaný Windows XP jako první, nebo čistý disk a následná nová instalace obou systémů, kde Windows XP musí být nainstalovaný jako první. A taktéž je důležité rozdělení disku na 2 a více oddílů, tedy každý systém musí mít svůj samostaný oddíl, samozřejmě oddílů můžete mít více, ale minimálně dva. V případě prázdného disku je rozdělení jednodušší, nehrozí žádná ztráta dat a práci s GParted si můžete vyzkoušet, ale myslím si, že práce s tímto nástrojem je intuitivní a celkem jednoduchá. V případě již naistalovaných XP je potřeba oddíl s XP v GParted zmenšit a v nově vzniklém místě vytvořit nový oddíl, kam se nainstaluje Windows Vista. Zde je důležité zálohovat, raději zazálohujte celý oddíl se systémem, nebo aspoň důležitá data, o která nechcete přijít. Při práci je velice jednoduché udělat chybu, která může být fatální. Jdeme na to.
Máme připravené 2 a více diskové oddíly, ať už prázdné, nebo už instalované Windows XP v jednom oddílu. Pokud máme prázdný disk, instalujeme první Windows XP na jeden zvolený oddíl, Windows nainstalujeme známým způsobem, nic na tom není. Jako druhé instalujeme Visty a zvolím běžnou instalaci, žádný upgrade ani nic podobného a zvolíme při instalaci druhý prázdný oddíl. Boot loader Visty si sám najde systém XP a po dokončení instalace se vám bude bez problémů po zapnutí počítače zobrazovat startovací nabídka se systémy.
V případě již nainstalovaných XP jen do volného oddílu doinstalujeme Visty a je rovněž hotovo.
Já pevně věřím, že vám můj návod alespoň trochu pomohl s vyřešním dual-bootu dvou systémů Windows.