Archive for the ‘PC’ Category

Učebnice jazyka Java

Saturday, October 27th, 2007

Pokud se chcete naučit programovat v jazyku Java určitě budete potřebovat učebnici. A pro začínající programátory bych určitě doporučil knihu Učebnice jazyka Java od Pavla Herouta. Autor je docentem na Západočeské univerzitě v Plzni a učit rozhodně umí. Proto je knížka velice dobře napsána. Určitě se v ní neztratí ani úplní začátečníci. Vše je podrobně vysvětleno na příkladech, které jsou dostupné i na Internetu.
Existují 3 díly. První se zabývá úplnými začátky programování v Javě, základy syntaxe a psaní kódu. Ve druhém se naučíte vytvářet grafické rozhraní k programům. A v posledním díle jsou popsány důležité knihovny jazyka Java. Doporučuji koupit všechny díly. Dostanete kvalitní materiály ke studiu. Knihy se obzvláště hodí pro studenty vysokých škol, když vám nestačí materiály a přednášky ve škole.
Autor knihy ještě napsal Učebnici jazyka C, 2 díly a také knihu Java a XML, kterou nemám, ale může být také užitečná.
Kromě úplných základů, jako jsou řídící struktury if, cykly while a for, se samozřejmě naučíte objekty, na kterých je Java založená. V knize nechybí popis práce se soubory a adresáři, vlákna a ošetřování výjimek. Bohužel chybí popis práce se síťovými sokety, který by se celkem hodil. Vytváření apletů se řeší až ve druhém dílu, takže, rozhodně doporučuji koupit všechny díly, vyplatí se to. Jeden díl stojí kolem 200Kč, nic závratného.

Výběr pevného disku

Sunday, October 7th, 2007

Pevný disk je v současnosti jednou z nejdůležitějších součástí počítače. Nebudu zde rozebírat kvality jednotlivých značek, ale podíváme se na výhodnost koupě z pohledu kapacity. Čili nejnižší cenu za GB. Myslím, že je to jedna z rozhodujících veličin při nákupu HDD. A jak je známo, volné kapacity není nikdy dost. Však víme, ne? Porno, warez, filmy, MP3 a další. :D Projel jsem ceníky, vzal nejlevnější pevné disky a spočítal cenu za GB a vytvořil následující tabulku.
Disyk

Vše jsou SATA disky. Pro zajímavost jsem do tabulky přidal 40GB HDD, kde je nevýhodnost koupě dokonce větší, něž 1TB disku. Z tabulky je naprosto zřejmé, že nejvýhodnější jsou disky s kapacitou 400-500GB. A jejich celková cena je také více, než rozumná. Když se podívám asi tak 5 let zpět, tak jsem ještě používal 4GB !! disk. A teď můžu mít více, než 200x větší kapacitu. No, není to úžasné? :)

Levný MP3 přehrávač a sluchátka

Tuesday, September 18th, 2007

Dnes už není MP3 přehrávač nic neodstupného, ceny už klesly na rozumnou úroveň. Nicméně jsem natrefil na přehrávač za 199Kč, což je super cena, samozřejmě z obchodu s plnou zárukou. Jedná se o značku Logik, model Orbit, čili nějaký čínský výrobek. Ale co dnes není z číny, že? A navíc dvouletá záruka to jistí. :) Ovšem přehrávač má pouhých 256MB paměti, na dnešní dobu skoro nedostačující velikost, ale 2 alba tam nahrajete. Přehrajete jak MP3, tak WMA soubory. Poslechnete si radio a přečtete i soubory s příponou txt. Také není problém nahrát si nějaké poznámky, přehrávač má funkci diktafonu. Zaznamenávat můžete ve dvou kvalitách zvuku. Je tu i možnost nahrávat radio.
Přístroj má zabudovanou Li-Ion baterii, kterou je možné nabíjet pouze z USB portu počítače. Výrobce dodává USB kabel, instalační CD a sluchátka nevalné kvality.
Povrch přehrávače je matný a černý, nezůstávají na něm otisky prstů, ale je to jen plast, takže odolnost bude nicmoc. Na displeji se ukazují všechny důležité informace. Název alba, písně, datový tok souboru, zbývající a uběhnutý čas. Dále nastavení ekvalizéru a stav baterie. Displej má silné modré podsvícení, u kterého lze nastavit dobu svícení. Intenzitu není možné nastavit. Samozřejmostí je zámek kláves.
Sluchátka dodávaná k přehrávači jsou samozřejmě nevyhovující. Špatný zvuk a jsou to špunty, které mi nesedí. Takže jsem zakoupil nejlevnější model o firmy Koss, model UR5 v hodnotě 180Kč. Mají klasickou konstrukci a poměrně dobrý zvuk. K přehrávači se hodí i cenovou kategorií. Doživotní záruku u výrobků Koss snad ani nemusím zmiňovat.
Celkově jsem s tímto audiem velmi spokojen, vše je podle mých představ a za super cenu.
MP3

Objectdock zdarma

Sunday, August 12th, 2007

Když už panel rychlého spouštění nestačí, ale nechcete používat nabubřelé, RAM žeroucí aplikace. Nechcete si poškozovat Windows instalací pochybných aplikací. Windows má totiž možnost, jak nahradit tyto spouštěci aplikace, už v základní instalaci. Použijte následující trik. Na Ploše vytvořte libovolnou složku. Do ní si přetáhněte nebo vytvořte zástupce aplikací, které chcete rychle spouštět a složku přetáhnětě ke kraji Plochy. Složka se přichytí a přemění se v panel, ze kterého můžete normálně spouštět aplikace. Panel se může automaticky schovávat. Může být umístěn na kterémkoli okraji Plochy. Při přetahování ke kraji Plochy nesmí být složka otevřená, jinak se nepřichytí.
Výhody jsou jasné, nemusíte instalovat žádné aplikace, které by zabíraly cenné MB RAM paměti.

Kopírování webových projektů? Běžná praxe.

Saturday, August 11th, 2007

Vymyslíte a zrealizujete geniální projket, který vydělává slušné peníze, ale po čase ho někdo sprostě okopíruje, mírně vylepší. Vydělá ještě víc peněz a už tu máte konkurenční boj. Ale když se člověk pohybuje v IT a Internetovém oboru, tak zjistí, že to je naprost běžná praxe. Nu, co se dá dělat. Podívejte se na 2 příkaldy, jedná se o weby, kde lze prodat a koupit odkazy. TLA - Smart Link Marketing a český Slink. Know how je téměř identické a co víc, i design se nám nápadně podobá. Jen zjistit, kdo tu byl dříve. Ano, se 100% jistotou to byl TLA - Smart Link Marketing.
Linkuj.cz!

Domácí video

Thursday, August 9th, 2007

Předesílám, že nejsem kdovíjaký odborník na video, ale něco už jsem natočil. Spousta lidí má doma videokameru, obvykle si ji koupili v nějakém nadšení, či euforii. Pár dní doma s kamerou blbnou, ale po týdnu už kamera leží v koutě a práší se na ni. Je to tím, že nemají fantazii a nenapadne je, co točit. A také tím, že natočené záběry jsou povětšinou nudné.
V současnosti je nejlepší mít digitální videokameru, snadno si stáhnete záběry do PC a pomocí programu snadno sestříháte. Střih je velice důležitý, protože, i když natočíte hodinu záznamu, tak se na to nikdo dívat nebude. Ideální je ti sestříhat tak 10, 20 minut času, potom už to bude koukatelné a vhodné je přidat hudbu, bez ní bude taky nuda. Plus nějaké titulky, oč se jedná, co je vidět na záběrech atd.
Důležité je také to mít dobře natočené. Rozmyslet si, co budu točit, kde, jak a proč. Mít dobře nesvětlenou scénu. Mít klidnou a pevnou ruku, žádné zběsilé létání kamery ze strany na stranu. Se zapnutým nahrávání zbytečně nechodit, záběry v chůzi většinou nestojí za nic. Záběry musí být pomalé, ideálně jen na jednu stranu. Se zoomem taky opatrně, ideálně jen příblížit a udělt střih. Nic není horší, než přibližování a oddalování, nekolikrát za sebou.
Je dobré vědět, že na takový domácí klip je rozumná délka tak kolem těch 10-20 minut, možná i méně, aby to bylo poutavější. Dobré je používat jen jeden typ přechodu mezi záběry, různé hezké srdíčkovité apod. působí trapně a cirkusácky, vyhýbejte se jim.

Nový projekt - Algoritmy

Monday, August 6th, 2007

Momentálně rozjíždím nový webík. Budu na něm psát o typických algoritmech, se kterými se setká každý začínající programátor. Pokud Váš projekt zaujal, tak neváhejte a navštivte mé stránky.

Obal na notebook za 99Kč

Tuesday, July 31st, 2007

Už delší dobu hledám obal na můj notebook HP 500 za rozumnou cenu. Dnes jsem navštívil obchod Levné knihy, kde jsem náhodou objevil vyhovující obal na notebook za skvělých 99Kč.
Obal je šedé barvy celkem tvrdé konstrukce, i když je pouze s odolné látky a tvrdého kartonu. Nelze jej úplně zavřít, jen na jakousi přezku s magnetem. Dodává se s popruhem přes rameno, který se upíná do plastovýh přezek. Celý vnitřek je samozřejmě vystlán měkkým materiálem, který notebook určitě ochrání.
Ale mi ovšem nezabránilo v nutných úpravách obalu. Přes rameno jej nosit nebudu. Notebook nosím v obyčejném batohu a přezky zavazely vkládání notebooku, takže musely být uřezány nožem. Hnedle se tam počítači lépe vklouzlo. Taktéž magnetka se mi nelíbila v blízkosti pevného disku, takže za pomoci šroubováku byla odpáčena. Nyní už jsem byl se stavem obalu spokojen. Amůžu jej vesel používat.
Obal je určen údajně pro 15″ notebooky, nicméne můj notebook je 14″ a obal je na něj přímo ušitý. Můj notebook má šířku 33,5 cm, délku 25 cm a tloušťku 3,5 cm. Šířku a tloušťku bych nedoporučoval překračovat, protože větší notebook se do obalu opravdu nevejde. Na délku máte rezervu kolem 3-4 cm. Rozhodně to byla dobrá koupě, doporučuji.
brasna1
brasna2
brasna3

Proč používat Linux?

Tuesday, July 31st, 2007

Na to Vám odpoví následující vtip.

Syn Bila Gatese se ptá: “Tati chtěl bych to zkusit se ženskou, ale nevím jak na to.”

To máš jednoduché Koupíš lístky do nejlepší lóže v opeře, rozhlídneš se po naší garáži a vybereš si to nejlepší auto, objednáš večeři v Hiltonu. Pak ji dojedeš pozvat do opery, Večeře se protáhne, něco vypijete, tak budete muset zůstat v hotelu přes noc, objednáš lahvičku na pokoj a pak to přijde.

Ale tati co láska, procházky v přírodě, pohledy na hvězdičky.

Tomu nevěř, to vymysleli linuxáci, aby to měli zadarmo.

Vtip jasně říká, že linuxáci jsou sexy fajn chlápci, co nemají problém sbalit kočku a užít si. Ale windowsáci jsou šeredové, co holku musí uplatit, aby s nimi vůbec někam šla. :D

Jak se zviditelnit a dosáhnout úspěchu?

Monday, July 30th, 2007

Jak na to? Jednoduše. Pokud máte svůj blog a píšete kvalitní články s velkou informační hodnotou jako já. Ale ještě jste nedosáhli úspěchu, ale určitě na to máte. Tak není nic jednduššího, než využít služeb serveru Volné články. A zveřejnit tam svoje mistrovská díla s odkazem na svůj blog, získáte spousty odkazů. A kdo ví, možná Váš špičkový článek použije spousta jiných autorů na svých blozích a bude jej muset zveřejnit s Vaším odkazem. Myslím, že vysoká návštěvnost Vás potom nemine. tetnto projekt je skvělým počinem na českém Internetu a rozhodně velkým přínosem pro schopné blogery. Využijte šance, dokud tu je.